Bakı şəhərinin əvəzsiz incilərindən olan, maddi mədəniyyətimizin həm tarixi, həm də müasir simasını əks etdirən Dənizkənarı Milli Park unikal təbii kompleks kimi dünyada bu sahə üzrə ən mötəbər mükafatlardan olan “International Large Urban Parks Award” (Beynəlxalq Böyük Şəhər Parkları Mükafatı) mükafatının qalibi elan edilib.
Şəhərlərdə parkların idarə edilməsi və dayanıqlı inkişafı, şəhər mühitinin yaşıllaşdırılması və təbiətinin mühafizəsi sahəsində nüfuzlu beynəlxalq qeyri-hökumət təşkilatı olan Ümumdünya Şəhər Parkları Təşkilatı (World Urban Parks Organization) tərəfindən təsis edilən mükafatın qalibləri şəhər parklarının idarə olunmasının keyfiyyəti, səmərəliliyi və dayanıqlılığı, sosial, iqtisadi, ekoloji əhəmiyyəti və s. meyarlar əsasında keçirilən müsabiqə əsasında müəyyən edilir. Dənizkənarı Milli Park öz unikallığı, ekoloji və ictimai əhəmiyyəti, saxlanması və qorunması sahələrində xüsusi göstəricilərinə görə ən yüksək nəticəni göstərməklə mükafatın qalibi adına layiq görülüb.
Mükafat Dənizkənarı Bulvar İdarəsinin nümayəndə heyətinə 23-26 sentyabr tarixlərində Niderland Krallığının Utrext şəhərində  keçirilən “Future Green City Congress” beynəlxalq konfransında təqdim olunub.
İqlim dəyişikliyi və ətraf mühitin mühafizəsi ilə bağlı COP29 kimi mötəbər tədbirə ev sahibliyi ərəfəsində Dənizkənarı Milli Parkın ekoloji sağlam mühitinin və effektiv idarə edilməsinin beynəlxalq səviyyədə qiymətləndirilməsi onun estetik gözəlliyi, şəhər mədəniyyətində oynadığı rol, davamlılıq prinsiplərinə sadiqliyi ilə yanaşı, həm də parkın beynəlxalq miqyasda daha çox tanınmasına mühüm töhfə verəcək.
Qeyd edək ki, ötən illərdə mükafata layiq görülmüş parklar sırasında Kanadanın Ruj Milli Şəhər Parkı, Yeni Zellandiyanın Oklend Botanika Bağları, Dubay Safari Parkı kimi parklar yer alıb.

Приморский Национальный парк - одна из уникальных жемчужин города Баку, отражающая как исторический, так и современный облик нашего материального культурного наследия, - был признан победителем премии "International Large Urban Parks Award" (Международная премия крупных городских парков), одной из самых престижных наград в этой области в мире.
Премия учреждена Всемирной организацией городских парков (World Urban Parks Organization) - авторитетной международной неправительственной организацией, занимающейся управлением и устойчивым развитием городских парков, озеленением городской среды и защитой природы. Победители определяются на основе конкурса, учитывающего такие критерии, как качество, эффективность и устойчивость управления городскими парками, их социальное, экономическое и экологическое значение. Приморский Национальный парк был удостоен этой награды благодаря своей уникальности, экологической и общественной значимости, а также выдающимся показателям в области сохранения и защиты.
Награда была вручена представительной делегации Управления Приморского бульвара в ходе международной конференции "Future Green City Congress", проходившей 23-26 сентября в городе Утрехт Королевства Нидерландов.Накануне проведения авторитетного мероприятия COP29 по изменению климата и защите окружающей среды международное признание экологически благополучной среды и эффективной системы управления Прибрежного Национального Парка приобретает особую значимость. Наряду с эстетической привлекательностью, важной ролью в городской культуре и приверженностью принципам устойчивого развития, такая оценка внесет весомый вклад в укрепление международного имиджа парка.
Следует отметить, что в числе удостоенных наград в предыдущие годы значатся такие известные парки как Городской парк Руж в Канаде, Ботанические сады Окленда в Новой Зеландии и Дубайский Сафари-парк, что подчеркивает высокий статус подобного признания.