Bakı şəhərinin əvəzsiz incilərindən olan, maddi mədəniyyətimizin həm tarixi, həm də müasir simasını əks etdirən Dənizkənarı Milli Park unikal təbii kompleks kimi dünyada bu sahə üzrə ən mötəbər mükafatlardan olan “International Large Urban Parks Award” (Beynəlxalq Böyük Şəhər Parkları Mükafatı) mükafatının qalibi elan edilib.
Şəhərlərdə parkların idarə edilməsi və dayanıqlı inkişafı, şəhər mühitinin yaşıllaşdırılması və təbiətinin mühafizəsi sahəsində nüfuzlu beynəlxalq qeyri-hökumət təşkilatı olan Ümumdünya Şəhər Parkları Təşkilatı (World Urban Parks Organization) tərəfindən təsis edilən mükafatın qalibləri şəhər parklarının idarə olunmasının keyfiyyəti, səmərəliliyi və dayanıqlılığı, sosial, iqtisadi, ekoloji əhəmiyyəti və s. meyarlar əsasında keçirilən müsabiqə əsasında müəyyən edilir. Dənizkənarı Milli Park öz unikallığı, ekoloji və ictimai əhəmiyyəti, saxlanması və qorunması sahələrində xüsusi göstəricilərinə görə ən yüksək nəticəni göstərməklə mükafatın qalibi adına layiq görülüb.
Mükafat Dənizkənarı Bulvar İdarəsinin nümayəndə heyətinə 23-26 sentyabr tarixlərində Niderland Krallığının Utrext şəhərində  keçirilən “Future Green City Congress” beynəlxalq konfransında təqdim olunub.
İqlim dəyişikliyi və ətraf mühitin mühafizəsi ilə bağlı COP29 kimi mötəbər tədbirə ev sahibliyi ərəfəsində Dənizkənarı Milli Parkın ekoloji sağlam mühitinin və effektiv idarə edilməsinin beynəlxalq səviyyədə qiymətləndirilməsi onun estetik gözəlliyi, şəhər mədəniyyətində oynadığı rol, davamlılıq prinsiplərinə sadiqliyi ilə yanaşı, həm də parkın beynəlxalq miqyasda daha çox tanınmasına mühüm töhfə verəcək.
Qeyd edək ki, ötən illərdə mükafata layiq görülmüş parklar sırasında Kanadanın Ruj Milli Şəhər Parkı, Yeni Zellandiyanın Oklend Botanika Bağları, Dubay Safari Parkı kimi parklar yer alıb.

National Seaside Park wins World Urban Parks Award in the Netherlands
One of Baku’s most treasured gems, the National Seaside Park, which reflects both the historical and modern image of our tangible cultural heritage, has been named the winner of the prestigious “International Large Urban Parks Award” — one of the highest honors in the field of urban park management.
This global award is established by the World Urban Parks Organization, a leading international non-governmental organization in the areas of park management, sustainable urban development, greening of cities, and nature conservation. The winners are determined based on criteria such as the quality, efficiency, and sustainability of park management, as well as the social, economic, and ecological significance of the park.
Thanks to its uniqueness, ecological and social value, and high standards of preservation and maintenance, National Seaside Park received the highest scores and was awarded the top honor.
The award was officially presented to the delegation of the Seaside Boulevard Administration during the “Future Green City Congress”, held from September 23–26 in Utrecht, Kingdom of the Netherlands.
As Azerbaijan prepares to host COP29, a major international event on climate change and environmental protection, the global recognition of the park's environmentally sustainable environment and effective management highlights not only its aesthetic beauty and cultural role in urban life, but also significantly contributes to its international visibility and reputation.
It is worth noting that previous winners of this award include renowned parks such as Rouge National Urban Park (Canada), Auckland Botanic Gardens (New Zealand), and Dubai Safari Park.