Leyla Əliyeva Dənizkənarı Milli Parkda Azərbaycanda təbiətin mühafizəsinin 100 illiyinə həsr olunmuş fotosərginin açılışında iştirak edib
16-07-2025
İyulun 16-da Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva Dənizkənarı Milli Parkda Azərbaycanın təbiətin mühafizəsi sahəsində fəaliyyətinin 100 illiyinə həsr olunmuş “Milli Parklar – Azərbaycanın 12 Möcüzəsi” fotosərgisinin açılış tədbirində iştirak edib.
IDEA İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən sərgi ölkəmizin unikal biomüxtəlifliyini əks etdirən xüsusi mühafizə olunan ərazilərin, milli parkların təbiətini, zəngin florasını və faunasını fotoobyektiv vasitəsilə nümayiş etdirir.
Qeyd edək ki, Azərbaycan ərazisində təbiətin sistemli qorunmasına 1925-ci ildə ilk dövlət qoruğu olan Göygöl təbiət qoruğunun yaradılması ilə başlanılıb. Hazırda ölkəmizdə 12 milli park, 9 dövlət təbiət qoruğu və 24 dövlət təbiət yasaqlığı fəaliyyət göstərir.
Layihənin təşəbbüskarı Leyla Əliyevanın rəhbərliyi ilə səkkiz sənədli film çəkilib, yüzlərlə videomaterial və fotoşəkil sosial şəbəkələrdə milyonlarla izləyici tərəfindən maraqla qarşılanıb. Bu fotosərgi həmin layihənin çoxsaylı və təsirli nəticələrindən biridir. Sərgidə təqdim olunan şəkillər təkcə Azərbaycanın təbiət möcüzələrini nümayiş etdirmir, həm də ekoloji maarifləndirmə baxımından mühüm rol oynayır. Burada tamaşaçılar təbiətin qorunmasının nə qədər vacib olduğunu hiss edir, insanın təbiətə olan məsuliyyətini daha dərindən anlayırlar.
“Azərbaycanın 12 Möcüzəsi” adlanan layihəyə daxil olan milli parklar ölkəmizin müxtəlif coğrafi bölgələrini və ekosistemlərini əhatə edir. Bunlara Akademik Həsən Əliyev adına Zəngəzur Milli Parkı, Ağgöl Milli Parkı, Şirvan Milli Parkı, Hirkan Milli Parkı, Altıağac Milli Parkı, Abşeron Milli Parkı, Şahdağ Milli Parkı, Göygöl Milli Parkı, Samur-Yalama Milli Parkı, Qızılağac Milli Parkı, Axar-Baxar Milli Parkı və İlisu Milli Parkı daxildir. Bu parklar Azərbaycanın zəngin təbii irsinin qorunması və təbliği baxımından böyük əhəmiyyət daşıyır.
Qeyd edək ki, Dənizkənarı parkda yay boyunca davam edəcək fotosərgidə təqdim olunan şəkillər tanınmış fotoqraflar – İqor Bışnyov, İlya Bışnyov, Natalya Teterevskaya və Nikita Bışnyov tərəfindən çəkilib.

On July 16, Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation, founder and head of the IDEA Public Union, Leyla Aliyeva, attended the opening ceremony of the photo exhibition titled “National Parks – 12 Wonders of Azerbaijan” at the Seaside National Park. The event is dedicated to the 100th anniversary of nature conservation activities in Azerbaijan.
Organized by the IDEA Public Union, the exhibition showcases the rich biodiversity, nature, and flora and fauna of Azerbaijan’s protected areas and national parks through the lens of talented photographers.
It is worth noting that systematic nature protection in Azerbaijan began in 1925 with the establishment of the country’s first state nature reserve – the Goygol Reserve. Today, Azerbaijan has 12 national parks, 9 state nature reserves, and 24 state nature sanctuaries.
Under the leadership of Leyla Aliyeva, the project has produced eight documentary films, and hundreds of videos and photographs shared on social media have garnered the interest of millions of viewers. This photo exhibition is one of the most vivid and impactful results of that project. The exhibited images not only highlight the natural wonders of Azerbaijan but also play an important role in raising environmental awareness. Viewers gain a deeper understanding of the importance of nature conservation and human responsibility toward the environment.
The "12 Wonders of Azerbaijan" project features national parks representing various geographic regions and ecosystems of the country. These include Zangazur National Park named after academician Hasan Aliyev, Aghgol, Shirvan, Hirkan, Altiaghaj, Absheron, Shahdagh, Goygol, Samur-Yalama, Gizilaghaj, Akhar-Bakhar, and Ilisu National Parks. These parks play a vital role in the preservation and promotion of Azerbaijan's rich natural heritage.
The photos presented at the exhibition, which will remain open throughout the summer in the Seaside Park, were taken by renowned photographers Igor Byshnyov, Ilya Byshnyov, Natalia Teterevskaya, and Nikita Byshnyov.