Leyla Əliyeva Dənizkənarı Milli Parkda Azərbaycanda təbiətin mühafizəsinin 100 illiyinə həsr olunmuş fotosərginin açılışında iştirak edib
16-07-2025
İyulun 16-da Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva Dənizkənarı Milli Parkda Azərbaycanın təbiətin mühafizəsi sahəsində fəaliyyətinin 100 illiyinə həsr olunmuş “Milli Parklar – Azərbaycanın 12 Möcüzəsi” fotosərgisinin açılış tədbirində iştirak edib.
IDEA İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən sərgi ölkəmizin unikal biomüxtəlifliyini əks etdirən xüsusi mühafizə olunan ərazilərin, milli parkların təbiətini, zəngin florasını və faunasını fotoobyektiv vasitəsilə nümayiş etdirir.
Qeyd edək ki, Azərbaycan ərazisində təbiətin sistemli qorunmasına 1925-ci ildə ilk dövlət qoruğu olan Göygöl təbiət qoruğunun yaradılması ilə başlanılıb. Hazırda ölkəmizdə 12 milli park, 9 dövlət təbiət qoruğu və 24 dövlət təbiət yasaqlığı fəaliyyət göstərir.
Layihənin təşəbbüskarı Leyla Əliyevanın rəhbərliyi ilə səkkiz sənədli film çəkilib, yüzlərlə videomaterial və fotoşəkil sosial şəbəkələrdə milyonlarla izləyici tərəfindən maraqla qarşılanıb. Bu fotosərgi həmin layihənin çoxsaylı və təsirli nəticələrindən biridir. Sərgidə təqdim olunan şəkillər təkcə Azərbaycanın təbiət möcüzələrini nümayiş etdirmir, həm də ekoloji maarifləndirmə baxımından mühüm rol oynayır. Burada tamaşaçılar təbiətin qorunmasının nə qədər vacib olduğunu hiss edir, insanın təbiətə olan məsuliyyətini daha dərindən anlayırlar.
“Azərbaycanın 12 Möcüzəsi” adlanan layihəyə daxil olan milli parklar ölkəmizin müxtəlif coğrafi bölgələrini və ekosistemlərini əhatə edir. Bunlara Akademik Həsən Əliyev adına Zəngəzur Milli Parkı, Ağgöl Milli Parkı, Şirvan Milli Parkı, Hirkan Milli Parkı, Altıağac Milli Parkı, Abşeron Milli Parkı, Şahdağ Milli Parkı, Göygöl Milli Parkı, Samur-Yalama Milli Parkı, Qızılağac Milli Parkı, Axar-Baxar Milli Parkı və İlisu Milli Parkı daxildir. Bu parklar Azərbaycanın zəngin təbii irsinin qorunması və təbliği baxımından böyük əhəmiyyət daşıyır.
Qeyd edək ki, Dənizkənarı parkda yay boyunca davam edəcək fotosərgidə təqdim olunan şəkillər tanınmış fotoqraflar – İqor Bışnyov, İlya Bışnyov, Natalya Teterevskaya və Nikita Bışnyov tərəfindən çəkilib.

Лейла Алиева приняла участие в открытии фотовыставки, посвящённой 100-летию охраны природы в Азербайджане, в Приморском национальном парке
16-07-2025
16 июля в Приморском национальном парке состоялось открытие фотовыставки «Национальные парки — 12 чудес Азербайджана», посвящённой 100-летию охраны природы в Азербайджане. В церемонии приняла участие вице-президент Фонда Гейдара Алиева, основатель и руководитель Общественного объединения IDEA Лейла Алиева.
Выставка, организованная Общественным объединением IDEA, демонстрирует через объектив фотокамеры уникальное биологическое разнообразие страны, а также природу, богатую флору и фауну охраняемых территорий и национальных парков Азербайджана.
Следует отметить, что системная охрана природы в Азербайджане началась в 1925 году с создания первого государственного природного заповедника — Гёйгёль. В настоящее время в стране функционируют 12 национальных парков, 9 государственных природных заповедников и 24 государственных заказника.
Под руководством Лейлы Алиевой в рамках проекта было снято восемь документальных фильмов, сотни видеоматериалов и фотографий были размещены в социальных сетях и вызвали большой интерес у миллионов пользователей. Данная фотовыставка — одно из значимых и наглядных итогов этой работы. Представленные фотографии не только демонстрируют природные чудеса Азербайджана, но и играют важную роль в экологическом просвещении. Зрители чувствуют важность защиты природы и глубже осознают ответственность человека перед ней.
Проект «12 чудес Азербайджана» охватывает национальные парки, представляющие различные географические регионы и экосистемы страны. В их число входят Национальный парк имени академика Гасана Алиева (Зангезур), Агьгёльский, Ширванский, Гирканский, Алтыагаджский, Апшеронский, Шахдагский, Гёйгёльский, Самур-Ялама, Кызылагачский, Ахар-Бахарский и Илиси. Эти парки имеют важное значение для сохранения и популяризации природного наследия Азербайджана.
Фотовыставка, которая будет открыта всё лето в Приморском парке, включает работы известных фотографов — Игоря Бишнёва, Ильи Бишнёва, Натальи Тетеревской и Никиты Бишнёва.