Dənizkənarı Milli Parkda “Zəfər yolu ilə Böyük Qayıdış” adlı fotosərgi təşkil olunub
Noyabrın 7-də Dənizkənarı Milli Parkda Zəfər Günü ilə əlaqədar Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi və Dənizkənarı Bulvar İdarəsinin birgə təşkilatçılığı ilə “Zəfər yolu ilə Böyük Qayıdış” adlı fotosərgi təşkil olunub. Bir ay davam edəcək sərgidə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan quruculuq proseslərini və “Böyük Qayıdış” Dövlət Proqramının nəticələrini əks etdirən fotolar nümayiş olunur. Sərgi vasitəsilə paytaxt sakinləri və qonaqlar Azərbaycanın qısa dövrdə həmin ərazilərində həyata keçirdiyi müasir şəhər modelləri ilə tanış ola biləcəklər.
Qeyd edək ki, 44 günlük Vətən müharibəsində Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Ordumuzun qazandığı tarixi Qələbədən sonra Azərbaycan şəhərsalma sahəsində yeni mərhələyə qədəm qoyub. Təcavüz nəticəsində viran edilmiş, urbisid və ekosidə məruz qalmış ərazilərdə beş il ərzində əldə edilən uğurlu nəticələr münaqişədən sonrakı bərpanın qlobal nümunəsinə çevrilib. Azərbaycanın müasir şəhərsalma siyasəti insan-mərkəzlilik, dayanıqlılıq və innovasiya prinsiplərinə əsaslanır.
“Zəfər yolu ilə Böyük Qayıdış” fotosərgisi bu transformasiyaların ruhunu vizual olaraq çatdırır. Fotoşəkillərdə əks olunan bütün şəhərsalma və infrastruktur layihələri, habelə doğma yurda qayıdış səhnələri Zəfərin simvolu kimi böyük nikbinlik və gələcəyə inam aşılayır.

On November 7, a photo exhibition titled “Zəfər yolu ilə Böyük Qayıdış” was organized at the Seaside National Park in connection with Victory Day, jointly by the State Committee for Urban Planning and Architecture and the Seaside Boulevard Administration. The exhibition, which will last for one month, features photographs showcasing the reconstruction processes carried out in the liberated territories and the results of the "Great Return" State Program. Through this exhibition, residents and visitors of the capital will have the opportunity to acquaint themselves with the modern urban models implemented by Azerbaijan in these territories within a short period of time
It should be noted that following the historic Victory achieved by our valiant Army under the leadership of the Triumphant Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev in the 44-day Patriotic War, Azerbaijan has embarked on a new stage in urban planning. The successful results achieved over five years in territories devastated by aggression and subjected to urbicide and ecocide have become a global example of post-conflict restoration. Azerbaijan's contemporary urban planning policy is based on the principles of human-centricity, sustainability, and innovation.
The "Zəfər yolu ilə Böyük Qayıdış" photo exhibition visually conveys the spirit of these transformations. All the urban planning and infrastructure projects reflected in the photographs, as well as the scenes of return to the homeland, as a symbol of the Victory, instill great optimism and confidence in the future.