Dənizkənarı Milli Parkda “Zəfər yolu ilə Böyük Qayıdış” adlı fotosərgi təşkil olunub
Noyabrın 7-də Dənizkənarı Milli Parkda Zəfər Günü ilə əlaqədar Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi və Dənizkənarı Bulvar İdarəsinin birgə təşkilatçılığı ilə “Zəfər yolu ilə Böyük Qayıdış” adlı fotosərgi təşkil olunub. Bir ay davam edəcək sərgidə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan quruculuq proseslərini və “Böyük Qayıdış” Dövlət Proqramının nəticələrini əks etdirən fotolar nümayiş olunur. Sərgi vasitəsilə paytaxt sakinləri və qonaqlar Azərbaycanın qısa dövrdə həmin ərazilərində həyata keçirdiyi müasir şəhər modelləri ilə tanış ola biləcəklər.
Qeyd edək ki, 44 günlük Vətən müharibəsində Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Ordumuzun qazandığı tarixi Qələbədən sonra Azərbaycan şəhərsalma sahəsində yeni mərhələyə qədəm qoyub. Təcavüz nəticəsində viran edilmiş, urbisid və ekosidə məruz qalmış ərazilərdə beş il ərzində əldə edilən uğurlu nəticələr münaqişədən sonrakı bərpanın qlobal nümunəsinə çevrilib. Azərbaycanın müasir şəhərsalma siyasəti insan-mərkəzlilik, dayanıqlılıq və innovasiya prinsiplərinə əsaslanır.
“Zəfər yolu ilə Böyük Qayıdış” fotosərgisi bu transformasiyaların ruhunu vizual olaraq çatdırır. Fotoşəkillərdə əks olunan bütün şəhərsalma və infrastruktur layihələri, habelə doğma yurda qayıdış səhnələri Zəfərin simvolu kimi böyük nikbinlik və gələcəyə inam aşılayır.

В Бакинском бульваре организована фотовыставка под названием “Zəfər yolu ilə Böyük Qayıdış”
7 ноября в Национальном парке «Бакинский бульвар» в связи с Днем Победы была организована фотовыставка под названием “Zəfər yolu ilə Böyük Qayıdış” под совместной организацией Государственного комитета по градостроительству и архитектуре и Управления Бакинского бульвара. На выставке, которая продлится месяц, представлены фотографии, отражающие строительные процессы на освобожденных от оккупации территориях и результаты Государственной программы «Великое Возвращение». Благодаря выставке жители и гости столицы смогут ознакомиться с современными городскими моделями, реализованными Азербайджаном на этих территориях в короткие сроки
Отметим, что после исторической Победы, одержанной нашей доблестной Армией под руководством Победителя Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева в 44-дневной Отечественной войне, Азербайджан вступил в новый этап градостроительства. Успешные результаты, достигнутые за пять лет на территориях, разрушенных в результате агрессии, подвергшихся урбициду и экоциду, стали глобальным примером послеконфликтного восстановления. Современная градостроительная политика Азербайджана основывается на принципах человек-ориентированности, устойчивости и инноваций.
Фотовыставка "Zəfər yolu ilə Böyük Qayıdış" визуально передаёт дух этих преобразований. Все представленные на фотографиях градостроительные и инфраструктурные проекты, а также сцены возвращения на родную землю, как символ Победы, вселяют огромный оптимизм и веру в будущее