Dövlət Bayrağı Meydanında dalğalanan Azərbaycan Bayrağının Ginnesin Rekordlar Kitabındakı rekordu yenilənib
Dövlət Bayrağı Meydanında ucaldılan Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağının ölçüləri yenidən müəyyən olunaraq yeni rekord kimi təsdiqlənib. Ginnesin Rekordlar Kitabının münsifi və beynəlxalq ekspertlər tərəfindən aparılan ölçmə işlərinin nəticələrinə əsasən, Meydandakı Azərbaycan Bayrağı Ginnesin Rekordlar Kitabında eni 40 metr, uzunluğu isə 80 metr olaraq qeydə alınıb.
2024-cü ilin noyabrında bu göstəricilər uyğun olaraq 36 metr və 72 metr kimi təsdiqlənmişdi.
Qeyd edək ki, bayraq dirəyinin hündürlüyü 201,191 metr, dirəyin pyedestal üzərindəki diametri 5,7 metr, çəkisi isə təxminən 1500 ton təşkil edir.
Prezident İlham Əliyev Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsini anım mərasimində iştirak edib.
Dənizkənarı Milli Parkda “Gimnastika hamı üçün” növü üzrə üçüncü beynəlxalq “Challenge” festivalı keçirilib

Рекорд Азербайджанского флага, развевающегося на площади Государственного флага, был обновлен в Книге рекордов Гиннесса.
20-11-2025
Размеры Государственного флага Азербайджанской Республики, установленного на площади Государственного флага, были пересмотрены и подтверждены как новый рекорд. По результатам измерений, проведенных судьей Книги рекордов Гиннесса и международными экспертами, флаг Азербайджана на площади был зарегистрирован в Книге рекордов Гиннесса с шириной 40 метров и длиной 80 метров.
В ноябре 2024 года эти показатели были подтверждены как 36 метров и 72 метра соответственно.
Отметим, что высота флагштока составляет 201,191 метр, диаметр основания на постаменте — 5,7 метра, а его вес — примерно 1500 тонн.