Dövlət Bayrağı Meydanında dalğalanan Azərbaycan Bayrağının Ginnesin Rekordlar Kitabındakı rekordu yenilənib
Dövlət Bayrağı Meydanında ucaldılan Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağının ölçüləri yenidən müəyyən olunaraq yeni rekord kimi təsdiqlənib. Ginnesin Rekordlar Kitabının münsifi və beynəlxalq ekspertlər tərəfindən aparılan ölçmə işlərinin nəticələrinə əsasən, Meydandakı Azərbaycan Bayrağı Ginnesin Rekordlar Kitabında eni 40 metr, uzunluğu isə 80 metr olaraq qeydə alınıb.
2024-cü ilin noyabrında bu göstəricilər uyğun olaraq 36 metr və 72 metr kimi təsdiqlənmişdi.
Qeyd edək ki, bayraq dirəyinin hündürlüyü 201,191 metr, dirəyin pyedestal üzərindəki diametri 5,7 metr, çəkisi isə təxminən 1500 ton təşkil edir.
Prezident İlham Əliyev Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsini anım mərasimində iştirak edib.
Dənizkənarı Milli Parkda “Gimnastika hamı üçün” növü üzrə üçüncü beynəlxalq “Challenge” festivalı keçirilib

The record of the Azerbaijani Flag flying in the State Flag Square has been updated in the Guinness World Records.
20-11-2025
The dimensions of the State Flag of the Republic of Azerbaijan, hoisted in the State Flag Square, have been redefined and confirmed as a new record. Based on the results of measurements carried by a Guinness World Records adjudicator and international experts, the Azerbaijani Flag in the Square has been registered in the Guinness World Records with a width of 40 meters and a length of 80 meters.
In November 2024, these figures were previously confirmed as 36 meters and 72 meters, respectively.
It should be noted that the flagpole’s height is 201.191 meters, its diameter at the pedestal is 5.7 meters, and its weight is approximately 1,500 tons.